Bílé moře za Krušnými horami

8. února 2022
Bílé moře za Krušnými horami

V Česku nám často chybí širší souvislosti, nedokážeme dohlédnout za vejminek své rodné hroudy, málo se inspirujeme v zahraničí, nedokážeme na sebe být hrdí a vzájemně se podporovat. Takový pocit jsem měl donedávna i z našich Krušných hor.

Když jsme začali uvažovat nad jednotnou propagací našeho pohoří, začali jsme u sběru podkladů, hledali jsme společné strategie, data o území, organizací, které jsou činné v celém Krušnohoří. Naše snahy byly marné, online nebylo možné najít jedinou použitelnou mapu zobrazující celé Krušné hory – schválně si to vyzkoušejte. Když už jsme byli úspěšní, mapa zobrazovala jen území České republiky, za hranicemi našeho území bylo bílo – moře. To bohužel ilustruje naše stálé vnímání širších vztahů a také našich hranic.

Podobně tomu bylo v případě organizací v cestovním ruchu, jednotně se Krušným horám nevěnuje nikdo. Jeden propaguje hory v zimě, druhý v létě, jeden východ, druhý centrál, k tomu změť graficky nesourodých propagačních materiálů a tomu odpovídající orientační a popisné značení. Dopravní obslužnost a systém parkování je v Krušných horách téma samo o sobě. Po zápisu části Krušných hor na seznam UNESCO a se vzrůstajícím zájmem o individuální turistiku v době Covidu se zvýšil i zájem developerů o Krušné hory, což sebou v mnoha případech neslo a stále nese negativní efekty.

Blýská se ale na lepší časy. Všichni si uvědomujeme, že Krušné hory jsou autentické, ryzí, nepoznané a krásné, a že je zároveň nejvyšší čas tyto hodnoty chránit a rozvíjet. Vnímám proto velmi pozitivně iniciativu za vznik CHKO Krušné hory, jako nástroje ochrany přírodních hodnot. Obce společně spravují kulturní dědictví UNESCO Erzgebirge/Krušnohoří. Oba dva krušnohorské kraje pracují na vytvoření jednotných územních studií rozvoje a zástupci obcí začínají nad jednotnou propagací reálně uvažovat. Nezmínil jsem, že na saské straně hranic tato spolupráce funguje již 30 let a zajišťuje ji spolek 368 členů Tourismusverband Erzgebirge e. V. (abych byl korektní, tak ke sjednocení celého saského Krušnohoří došlo až v roce 2010). U našich sousedů začíná být běžné, že u hotelové snídaně dostanete regionální produkty a místní vám rád doporučí atraktivity i za dvěma kopci téhož regionu, i tak se totiž dá zajišťovat smysluplný a udržitelný rozvoj venkova.

Krušné hory jistě nabízejí řadu regionálních produktů a atraktivit a my se snad k jejich sjednocené propagaci dostáváme, všechny podmínky tedy nazrály a teď už je potřeba jen první impulz - z Ústeckého i Karlovarského kraje vzniká iniciativa k založení oblastní destinační agentury pro Krušné hory - rovnocenného partnera našim saským sousedům. Věříme, že tato destinačka vznikne už v tomto roce a spolu s místními hybateli se podaří rozvíjet a propagovat naše krásné Krušné hory jako jeden celek.

Vojtěch Franta

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

“Disruptivní” nádech krajské konference  ReVize 1.0

“Disruptivní” nádech krajské konference ReVize 1.0

Všemožné reportáže z konference a pozitivní zpětná vazba na krajskou konferenci ReVize 1.0 zní celým regionem. Celou akcí se linula chuť změnit v několika oblastech současné směřování skokově, téměř revolučně, protože pozvolná změna nejspíš nestačí. V panelové diskusi, které jsem se zúčastnil, zazněl zajímavý dotaz: "Není v oblasti lázeňství na místě mluvit o takzvané 'Disruptivní inovaci', tedy o radikální změně technologie, nebo celého procesu?" Následně na konferenci zazněla slova o upadajícím odvětví, či o tom, že lázeňství je skoro mrtvé. To poslední je, prosím, nepochopení a díky tomu také nebezpečný nesmysl.

Vítězslav Adamec - hlas Karlovarského kraje v Evropském parlamentu

Vítězslav Adamec - hlas Karlovarského kraje v Evropském parlamentu

Milí přátelé, JDU DO TOHO! V letošních volbách do Evropského parlamentu se budu za Piráty ucházet z čestného 28. místa o mandát europoslance. Moc si vážím toho, že můžu být součástí komunity lidí, kteří se nebojí jít v ožehavých tématech proti proudu a řeší výzvy, které dnešní turbulentní doba přináší.