Chytrý venkov

Chytrý venkov

Chytrý venkov není laciná fráze a nenechme se unést prvním dojmem, venkov rozhodně není hloupý.

Venkov není odlehlou částí města, jak by se mohlo zdát, ba naopak. Je plný života, a ačkoliv některé statistiky posledních let ukazují jeho vylidňování, přichází i lidé, kteří chtějí opustit města a užít si přírodu a klid.

To je běžná idylická představa. Venkov však není klidný a ani by neměl být. Lidé, kteří zde žijí, potřebují dostupnější sítě a služby, aby mohli být akčnější a soběstačnější. Není potřeba za každou formalitou, nákupem, nebo návštěvou lékaře sedat do auta. V dnešní době bychom měli být schopni komunikovat na dálku a zprostředkovat si spojení.

Stejně tak není venkov jen o zemědělství. Na venkově chováme a pěstujeme leccos a o své produkty se rádi podělíme. Od lokálních farmářů si můžete nakoupit základní potraviny jako ovoce, zeleninu, maso, či vejce a ani na nich nemusí být napsáno BIO. Vy svého prodejce a jeho farmu znáte a pokud ho chcete podpořit, máte možnost.

Venkov však potřebuje investice. Nesmíme nechat zavírat menší školy a omezovat dopravní spoje bez nabídnutí jasné alternativy. Taktéž bychom neměli malé farmáře prodávající “ze dvora” zatěžovat nesmyslnou byrokracií.

Rozhodně je před námi spousta těžké práce, ale věřím, že se nám venkov podaří zvelebit a udělat z něj příjemnější místo pro život.

Nikola Kassl

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kreativita mění svět i náš kraj?
15.06.2021

Kreativita mění svět i náš kraj?

V rámci Operačního programu Spravedlivé transformace byl po schválení Rady Karlovarského kraje zařazen i krajský strategický projekt, který se zaměří na rozvoj kulturních a kreativních odvětví (KKO). Cílem projektu je nastartovat transformační změny v celém...

Živá kultura za časů pandemie
08.06.2021

Živá kultura za časů pandemie

Umělecká sféra zažila v uplynulém roce nebývalou existenční krizi. Z koncertních síní a hudebních klubů velkou část roku nezněly tóny hlasů a nástrojů, z divadelních sálů nebyl slyšet smích či pláč, taktéž kina a galerie...

  Piráti a Starostové
 

CHCI VĚDĚT VÍCE