Je nejvíce postižena Praha nebo Karlovarský kraj?

Je nejvíce postižena Praha nebo Karlovarský kraj?

Je nejvíce postižena Praha, nebo Karlovarský kraj?

Na Karlovarský kraj dopadá současná pandemie snad nejtvrději ze všech krajů České republiky. A to nejen nejvyšším relativním počtem nakažených, ale také ekonomickými dopady, které pro region ekonomicky závislý na cestovním ruchu a přeshraniční práci v sousedním Německu mohou být tvrdší než ve zbytku republiky.

Počet nakažených koronavirem. To je číslo, které sleduje celá republika. Můžeme se těšit z toho, že v Karlovarském kraji je zatím „jen“ 40 nakažených. Pokud ovšem převedeme tyto nakažené na počet obyvatel, dostaneme se na smutné první místo v republice. V našem regionu je jeden nakažený na 7375 obyvatel, což je ještě horší poměr než v Praze, kde je v absolutních číslech nejvíce nemocných. „V rámci vládní distribuce pomůcek by měl být brán zřetel na náš nejpostiženější kraj. To se týká i plicních ventilátorů, kterých je v kraji pár desítek. Pevně doufám, že nebudou muset být použity, ale musíme být připraveni na vše,“ sdělil Vojtěch Franta, krajský zastupitel.

Velkým tématem je denní pohyb českých pracovníků v německém pohraničí, tzv. pendlerů. Omezení jejich pohybu by bylo žádoucí pro zastavení šíření nemoci, ale přineslo by nedozírné ekonomické problémy pro tisíce občanů našeho kraje. „Pochopitelně, že nejlepší by bylo, kdyby v tuto chvíli nikdo hranice nepřekračoval. Nicméně dopady takového opatření bez dalších kroků by byly devastující. Situaci musí řešit vláda se svými německými protějšky, jedná se o zdraví obyvatel Česka i Německa. Jedním z mnoha nápadů Pirátů, který by dopady omezujících opatření pro všechny postižené, tedy nejen pro pedlery, zmírnil, je i krátkodobý nepodmíněný příjem, který by mohl překlenout nejhorší období,“ řekl Petr Třešňák, poslanec za Karlovarský kraj.

Plný dopad současné situace se projeví v řádech měsíců. Příjmy velké části obyvatel našeho kraje jsou přímo vázány na lázeňství, cestovní ruch, nebo přeshraniční styk, včetně pendlerů. Opatření proti koronaviru představují podstatný zásah do HDP našeho kraje a bude pro to důležité, jak našemu kraji vláda ekonomicky pomůže. „Na všech úrovních samosprávy – vládní, krajské i obecní – musíme vytvořit účelné podpůrné plány pro obnovu, takové malé Marshallovy plány. Věřím, že současná obtížná situace nám přinese i něco dobrého. Uvědomíme si, co je v životě důležité a trochu přibrzdíme náš hektický životní styl. A k tomu může přispět návštěva a relaxace v lázních našeho kraje. Bude to ideální místo na dovolenou,“ uzavírá optimisticky Josef Janů, krajský radní.

Pirátské listy si můžete přečíst zde

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Slam poetry otevřela diskuzi se studenty
13.11.2021

Slam poetry otevřela diskuzi se studenty

Není žádným tajemstvím, že se náš kraj potýká s velmi negativním demografickým vývojem, způsobeným odchodem mladé generace. Zároveň nás dlouhodobě trápí i nepříznivé vzdělanostní složení obyvatel. V rámci transformace regionu je právě ta společenská po...

Mizerná mládež
18.10.2021

Mizerná mládež

„Naše mládež miluje přepych, má špatné mravy, opovrhuje autoritou, nerespektuje starší.“ Leckdo určitě bude kývat nad tímto citátem hlavou. Že jsou ti mladí strašní a že za nás by se různé nepřístojnosti neděly. Ovšem vězte,...