Je nejvíce postižena Praha nebo Karlovarský kraj?

Je nejvíce postižena Praha nebo Karlovarský kraj?

Je nejvíce postižena Praha, nebo Karlovarský kraj?

Na Karlovarský kraj dopadá současná pandemie snad nejtvrději ze všech krajů České republiky. A to nejen nejvyšším relativním počtem nakažených, ale také ekonomickými dopady, které pro region ekonomicky závislý na cestovním ruchu a přeshraniční práci v sousedním Německu mohou být tvrdší než ve zbytku republiky.

Počet nakažených koronavirem. To je číslo, které sleduje celá republika. Můžeme se těšit z toho, že v Karlovarském kraji je zatím „jen“ 40 nakažených. Pokud ovšem převedeme tyto nakažené na počet obyvatel, dostaneme se na smutné první místo v republice. V našem regionu je jeden nakažený na 7375 obyvatel, což je ještě horší poměr než v Praze, kde je v absolutních číslech nejvíce nemocných. „V rámci vládní distribuce pomůcek by měl být brán zřetel na náš nejpostiženější kraj. To se týká i plicních ventilátorů, kterých je v kraji pár desítek. Pevně doufám, že nebudou muset být použity, ale musíme být připraveni na vše,“ sdělil Vojtěch Franta, krajský zastupitel.

Velkým tématem je denní pohyb českých pracovníků v německém pohraničí, tzv. pendlerů. Omezení jejich pohybu by bylo žádoucí pro zastavení šíření nemoci, ale přineslo by nedozírné ekonomické problémy pro tisíce občanů našeho kraje. „Pochopitelně, že nejlepší by bylo, kdyby v tuto chvíli nikdo hranice nepřekračoval. Nicméně dopady takového opatření bez dalších kroků by byly devastující. Situaci musí řešit vláda se svými německými protějšky, jedná se o zdraví obyvatel Česka i Německa. Jedním z mnoha nápadů Pirátů, který by dopady omezujících opatření pro všechny postižené, tedy nejen pro pedlery, zmírnil, je i krátkodobý nepodmíněný příjem, který by mohl překlenout nejhorší období,“ řekl Petr Třešňák, poslanec za Karlovarský kraj.

Plný dopad současné situace se projeví v řádech měsíců. Příjmy velké části obyvatel našeho kraje jsou přímo vázány na lázeňství, cestovní ruch, nebo přeshraniční styk, včetně pendlerů. Opatření proti koronaviru představují podstatný zásah do HDP našeho kraje a bude pro to důležité, jak našemu kraji vláda ekonomicky pomůže. „Na všech úrovních samosprávy – vládní, krajské i obecní – musíme vytvořit účelné podpůrné plány pro obnovu, takové malé Marshallovy plány. Věřím, že současná obtížná situace nám přinese i něco dobrého. Uvědomíme si, co je v životě důležité a trochu přibrzdíme náš hektický životní styl. A k tomu může přispět návštěva a relaxace v lázních našeho kraje. Bude to ideální místo na dovolenou,“ uzavírá optimisticky Josef Janů, krajský radní.

Pirátské listy si můžete přečíst zde

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kreativita mění svět i náš kraj?
15.06.2021

Kreativita mění svět i náš kraj?

V rámci Operačního programu Spravedlivé transformace byl po schválení Rady Karlovarského kraje zařazen i krajský strategický projekt, který se zaměří na rozvoj kulturních a kreativních odvětví (KKO). Cílem projektu je nastartovat transformační změny v celém...

Živá kultura za časů pandemie
08.06.2021

Živá kultura za časů pandemie

Umělecká sféra zažila v uplynulém roce nebývalou existenční krizi. Z koncertních síní a hudebních klubů velkou část roku nezněly tóny hlasů a nástrojů, z divadelních sálů nebyl slyšet smích či pláč, taktéž kina a galerie...

  Piráti a Starostové
 

CHCI VĚDĚT VÍCE