Česká republika se zavázala sjednotit podmínky oddlužení s ostatními státy EU a umožnit oddlužení v rámci insolvence ze současných 5 let na 3 roky pro všechny. Znamenalo by to posun k rychlejšímu a efektivnějšímu řešení problémů z předlužení značné části lidí. Již dnes tato varianta částečně existuje a to pro starobní a část invalidních důchodců.

Jen v Karlovarském kraji se s exekucemi potýká každý 8. dospělý, a to nevidíme, kolik lidí je ve fázi, kdy nejsou schopni splácet, ale ještě do exekuce nespadli. Tito lidé jsou často součástí šedé ekonomiky, nebo dávkového systému, nemají žádný majetek, který by se dal zpeněžit. I proto je tak důležité umožnit jim návrat do ekonomicky aktivního života.

Bohužel poslanci hnutí ANO se rozhodli, že pomoc potřebují především podnikatelé, jen ne ti nejohroženější, a to jsou obyčejní lidé - spotřebitelé. Tedy pokud udělá chybu a zadluží se někdo, kdo má takové kompetence, že začal podnikat, tak je potřeba mu vyjít vstříc. Ale běda, aby se dostal do problémů obyčejný člověk, spotřebitel. Ten si podle zástupců hnutí ANO nezaslouží pomoc v řešení své situace. Jak jinak si vysvětlit ten dvojí metr, který poslanci za “lepší vládu” představili?