Karlovarský kraj je nejlepší ze všech - tentokrát v turismu

21. srpna 2023
Karlovarský kraj je nejlepší ze všech - tentokrát v turismu

Za dobu sledování statistik v cestovním ruchu byl doposud historicky nejlepší rok 2019. Následovala koronavirová pandemie a ruská agrese na Ukrajině a postupně pozvolné oživování situace v turismu. Nyní vydala agentura Czechtourism zprávu, že v Česku se v roce výkonem turismu opět vracíme k číslům z roku 2019.

Výrazným skokanem mezi ostatními je Karlovarský kraj, minulému roku máme nárůst návštěvnosti o 21% a za první polovinu roku 2023 k nám přijelo přes 600 tisíc hostů. Pro srovnání je to ještě o 100 tisíc více, než v rekordním roce 2019. Doporučuji prostudovat interaktivní infografiky na webu tourdata.cz.

Znamená to, že jsme na tom v Karlovarském kraji historicky nejlépe a jsme nejlepší.

Samozřejmě, že jde o statistiku, realita zas až tak růžová není. Hoteliérům se výrazně prodražily energie a další vstupy, logicky tak vzrostla cena hotelové noci. Zároveň se průměrná doba pobytu zkrátila téměř o den - to je spojené se zvýšenými nároky na úklid.

A především, do kraje jezdí primárně Češi a Němci - oproti roku 2019, kdy výraznou roli hrálo Rusko a Čína, se situace opravdu změnila a domácí host má kupodivu vysoké nároky na kvalitu služeb.

Málo se taky chválíme, málo jsme hrdí na Karlovarský kraj - vlastně si myslíme, že to tu stojí za prd, i když je realita jiná. Jasně to naznačil nedávný mezikrajský průzkum (Místo pro život 2023) veřejného mínění, kdy v řadě parametrů vycházíme dobře až nadprůměrně, ale obyvatelé kraje si myslí, že v dané oblasti jsme jasně nejhorší. Nebudu rozdmýchávat úvahy o tom, kdo je za tuto negativní vlnu zodpovědný, jasné ale je, že by se to mělo změnit.

Tímto chci poděkovat všem, kdo můžou za to, že jsme alespoň v cestovním ruchu nejlepší - pracovníkům odboru cestovního ruchu na kraji, krajské destinačky, krušnohorské destinačky, certifikovaným infocentrům a hlavně provozovatelům služeb v cestoním ruchu, bez nich by sem žádní hosté nepřijeli. Díky.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Den národnostních menšin zpestřil sokolovské staré náměstí

Den národnostních menšin zpestřil sokolovské staré náměstí

Bořit předsudky a bariéry mezi jednotlivými národy a národnostmi, které žijí na území našeho regionu. To je hlavním posláním vrcholné akce Výboru pro národnostních menšiny Karlovarského kraje – Dne národnostních menšin. Ten se po několika letech vrátil opět do Sokolova a byl hezkým zpestřením Hornického dne.

Krušnohoří jede na plné obrátky

Krušnohoří jede na plné obrátky

Ředitel destinační agentury Krušnohoří / Erzgebirge Štěpán Javůrek a jeho tým odvádí neskutečnou práci. Za necelý rok své činnosti Krušnohorská destinačka zaktivizovala celé pohoří, ze tří zakladatelů - dvou krajů a krušnohorských obci sdružených pod Montanregion - se počet členů vyhoupnul na 31.