Premiér nechal nejslabší na holičkách

7. srpna 2020
Premiér nechal nejslabší na holičkách

Uhelné regiony (Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj) patří k ekonomicky nejslabším a strukturálně nejpostiženějších českým regionům. Aktuální globální trendy a přechod na bezuhlíkovou ekonomiku zasadí regionům další tvrdé rány. Pro spravedlivou transformaci a nový start pro tyto regiony byl zřízen relativně štědrý Just Transition Fund (JTF), který sliboval v následujících sedmi letech do ekonomik uhelných regionů napumpovat 91,8 miliard korun, tedy zhruba dvojnásobek ročního rozpočtu těchto krajů.

Bohužel tento významný stimul se i díky zásahu české vlády rozplynul a zůstal z něho pouhý pahýl. Jelikož se česká vláda bála relativně krajské autonomie, snížila možnost přerozdělení finančních toků podle krajských potřeb na 68,8 miliard korun, a tak sebrala znevýhodněným regionům možnost se hrdě postavit na své nohy, zmodernizovat své ekonomiky a pomoci tisícům propuštěným se rekvalifikovat a neztratit pracovní návyky.

“Tato vláda kopla do regionů jako je Karlovarský kraj a jejich obyvatel tím, že premiér Babiš na summitu EU podpořil snížení financí ve fondu spravedlivé transformace. Ten je klíčový pro restart všech tří uhelný regionů v ČR. Absurditou pak je, že například navzdory ponížení tohoto klíčového fondu se naopak navýšili například zemědělské dotace,” komentuje závěry summitu pirátský poslance Petr Třešňák zvolený za Karlovarský kraj.

V současné době bojují Piráti v Evropském parlamentu o co nejvyšší investice do uhelných regionů. Cílem je, aby jednotlivé regiony mohly přerozdělovat co nejvíce peněz právě na co nejnižší úrovni s jasnou a pevnou kontrolou ze strany Evropské komise. ”O penězích se má rozhodnout na nejnižší logické úrovni a je nutné pojistit, že půjdou do inovací a pro lidi, ne do linek na toastový chléb,” říká europoslanec Mikuláš Peksa. O celém rozpočtu se bude hlasovat v září.

Pokud se podaří dostat alokaci na původní úroveň, bude náš kraj moci z tohoto fondu podpořit vznik nových malých a středních podniků, investovat do vědy, inovací a vzdělávání, digitalizace, rekvalifikace a nových zdrojů energií. Jedná se obory, které poskytnou nová uplatnění pro technicky nadané pracovníky, přinesou přidanou hodnotu a díky tomu i adekvátní finanční ohodnocení pro zaměstnance. “Pokud uhelné regiony nedostanou možnost důstojně restrukturalizovat svojí zastaralou ekonomiku, nelze očekávat tolik potřebnou změnu negativních trendů u většiny relevantních socioekonomických indikátorů. Bez tohoto stimulu bude kraj nadále opouštět velké množství schopných lidí,” shrnuje dopady vládního rozhodnutí ekonom a člen krajského expertního týmu Pirátů Karlovarského kraje Šimon Barczi.

Fond spravedlivé transformace je jedinečná šance pro náš region. Nenechme si ji vzít naší vládou, která nemyslí na naše potřeby.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

“Disruptivní” nádech krajské konference  ReVize 1.0

“Disruptivní” nádech krajské konference ReVize 1.0

Všemožné reportáže z konference a pozitivní zpětná vazba na krajskou konferenci ReVize 1.0 zní celým regionem. Celou akcí se linula chuť změnit v několika oblastech současné směřování skokově, téměř revolučně, protože pozvolná změna nejspíš nestačí. V panelové diskusi, které jsem se zúčastnil, zazněl zajímavý dotaz: "Není v oblasti lázeňství na místě mluvit o takzvané 'Disruptivní inovaci', tedy o radikální změně technologie, nebo celého procesu?" Následně na konferenci zazněla slova o upadajícím odvětví, či o tom, že lázeňství je skoro mrtvé. To poslední je, prosím, nepochopení a díky tomu také nebezpečný nesmysl.

Vítězslav Adamec - hlas Karlovarského kraje v Evropském parlamentu

Vítězslav Adamec - hlas Karlovarského kraje v Evropském parlamentu

Milí přátelé, JDU DO TOHO! V letošních volbách do Evropského parlamentu se budu za Piráty ucházet z čestného 28. místa o mandát europoslance. Moc si vážím toho, že můžu být součástí komunity lidí, kteří se nebojí jít v ožehavých tématech proti proudu a řeší výzvy, které dnešní turbulentní doba přináší.