Lázeňství, cestovní ruch, transformace regionu, IT nebo zápis lázeňského trojúhelníku na seznam UNESCO. To jsou věci, na kterých poslední rok pracoval Vojtěch Franta, náměstek hejtmana Karlovarského kraje za Piráty. V druhém díle našeho miniseriálu se s vámi i on podělí o to, jaký byl jeho první uplynulý rok ve vedení Karlovarského kraje.

<h2>Cestovní ruch</h2>

Cestovní ruch prošel v roce 2020 obrovským otřesem zvláště pak v našem kraji, Covid zasadil první úder, Vrbětická kauza na rusky orientovaný trh ránu další. Rok 2021 pokračoval v podobném gardu a my jsme na kraji řešili, jak můžeme tomuto segmentu efektivně pomoct.

V době covidu jsme plnili především koordinační roli, kdy vedle samotného krizového štábu vznikl i krizový štáb lázeňství a cestovního ruchu. Koordinace se následně přetavila v jednotné apely na Vládu, na jednotlivá ministerstva a samozřejmě i na kraj. Část opatření, která Vláda zaváděla (např. Covid - Lázně) tak vznikla i díky našemu jednotnému apelu.

Zároveň jsme se rozhodli pokračovat v relativně populárním příspěvku na ubytování formou přímého daru 300 korun na noc návštěvníkům Karlovarského kraje, v minulém roce tak bylo podpořeno cca 1550 žadatelů v celkovém objemu 4 miliony korun.

V tomto roce bych rád dokončil krizový plán, který umožní pružně reagovat na Covid opatření a zároveň udá směr v i po krizi.

Individuální cestovní ruch ale zaznamenal v době Covidu spíše růst, zvlášť patrné to bylo v Krušných horách, kde po zápisu Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří na seznam UNESCO pociťujeme zvýšený zájem developerů, návštěvníků ale i ochránců přírodních i památkových hodnot. Je evidentní, že je třeba tyto aktivity mezi sebou koordinovat a řídit. I z toho důvodu jsme se ve spolupráci s kolegy z Ústeckého kraje rozhodli pro iniciaci založení oblastní destinační agentury pro celé Krušné hory, měli bychom tak vytvořit rovnocenného partnera saské Tourismusverband Erzgebirge e.V. Společná dohoda je, že k založení této destinačky by mělo dojít v první polovině roku 2022. Do té doby chceme všechny kroky konzultovat s partnery z Krušnohoří.

<h2>Lázeňství</h2>

Byla velká škoda, že lázně byly v posledních dvou letech tak dlouho zavřené, protože se mohly stát součástí plynulejšího řešení pandemie v ČR, přesto ale lázeňští provozovatelé v době Covidu nemeškali, řada z lázeňských domů začala nabízet post covidové programy, které se ukázaly jako funkční a prospěšné pro zlepšení stavu klientů po prodělání onemocnění COVID 19. Institut lázeňství a balneologie se na jednom z těchto projektů podílel a spolu s ENSANA Mariánské Lázně získal za tento projekt mezinárodní ocenění ESPA Innovation Award.

Institut lázeňství a balneologie zároveň úspěšně podal projektový záměr strategického projektu Centrum lázeňského výzkumu. Pomocí evropských peněz by se měla skrze nezávislý výzkum objektivizovat naše lázeňská péče a do regionu přivést vysoce kvalifikovaná pracovní síla s cílem zavádění inovací v našich lázeňských provozech. To vše následujících pět let.

<h2>UNESCO</h2>

Dne 24.7. 2021 se po více než dekádě nominačního procesu podařilo zapsat na seznam podařilo na seznam UNESCO zapsat Slavná lázeňská města Evropy.

Po Kynžvartské Daguerrotypii v roce 2018 a Erzgebirge/Krušnohoří v roce 2019 si kraj připsal třetí památku UNESCO na svém území a stal se tak, co se rozlohy památkové chráněného území týče, jednou z nejvýznamnějších lokalit v České republice.

Kraj bude nadále rozvíjet potenciál spojený se zápisem UNESCO, v Císařských lázních v Karlových varech počítáme s kanceláří Slavných lázeňských měst Evropy, finančně podporujeme lázeňský trojúhelník v jeho projektových záměrech a iniciujeme pozici projektového managera pro všechna lázeňská města. I v roce 2022 chceme masivně podporovat odvětví cestovního ruchu, počítáme s finančním příspěvkem nad rámec schváleného rozpočtu destinační agentuře Živý kraj, kde bychom rádi posilnili téma lázeňství i ve vztahu zápisu našich lázní na seznam UNESCO. Dlouhodobě podporujeme i Národní památkový ústav při vytváření nové expozice v Zámku Kynžvart pro Daguerrotypii.

A Krušné hory v tématu UNESCO chceme podpořit nejen vznikem oblastní destinační agentury Krušné hory, ale i podporou vzniku návštěvnických center UNESCO v několika lokalitách, ve hře je vila Zenker v Abertamech, Celnice v Božím Daru, dům čp. 8 v Jáchymově či objekty v Ústecké části statku UNESCO, konkrétně ve městě Krupka.

<h2>Transformace</h2>

Rok 2021 byl rokem “tranformace”, nebo se to tak alespoň zdálo z pohledu mediálního obrazu. Toto téma je na krátké bilancování složité, proto jen telegraficky - díky široké participaci a kvalitní analýze jsme připravili ambiciózní strategii transformace na následujcí dekádu. Vize naší transformace je postavená na principech trvale udržitelného rozvoje, věnuje se tak nejen ekonomickým, ale i sociálním a environmentálním otázkám a hodlá je z fondu spravedlivé transformace řešit. Kraj úspěšně podal do žádostí o podporu i řadu vlastních strategických projektů, které přispějí k vyvážené transformaci našeho kraje. Pro detailní informace máme web určený pouze tranformaci menimekraj.cz

<h2>IT</h2>

V roce 2021 jsme v oblasti IT zavedli hned několik inovací v rámci úřadu, pro veřejnost často nepostřehnutelných, ale pro chod úřadu nezbytných. Jednoduše řečeno, přestává se obíhat s papíry pro podpisy. Začala se scházet skupina “moderní úřad”, která bude postupně zavádět další inovace v rámci úřadu, které by měly být znatelné i pro naše obyvatele. Současně hodláme využívat všech dostupných dotačních příležitostí, aktuálně výzvy IROP 1.1 v oblasti eGovernmentu, kyberbezpečnosti a regionálních komunikačních sítí.

V tomto roce nás bude čekat pořízení nového webového rozhraní Karlovarského kraje. Kdo zná web Karlovarského kraje tak ví, že toto je opravdu potřeba. V rámci této zakázky chceme poprvé uplatnit metodu Best Value Approach (BVA), která má zajistit dodávku především kvalitního řešení.

Klíčové pro Karlovarský kraj bude připravit strategii pro IT, digitalizaci a egovernment nejen pro krajský úřad ale i pro celé území našeho regionu. Toto nabývá na důležitosti vzhledem k evropské i státní prioritě - digitalizaci. To vše hodláme stihnout do konce tohoto roku.

Odbor IT exceluje dlouhodobě v jedné věci a tou je Digitální technická mapa. Byli jsme jedni z prvních, kteří začali digitalizovat plánovací podklady v rámci ČR a dnes z toho stále těžíme. Česká republika zavádí v těchto letech jednotný systém Informačních systémů digitálních technických map krajů (IS DTM), kraj na tento systém získal dotaci a díky našemu “náskoku” jsme mohli zadat a vysoutěžit bezproblémově celou zakázku.

Informace z úspěšného zavádění nového systému budeme veřejnosti průběžně prezentovat.