Tajný kšeft se stravováním na sokolovských základkách?

3. září 2023
Tajný kšeft se stravováním na sokolovských základkách?

Od začátku školního roku 23/24 bude na některých základních školách v Sokolově zřízen nový systém stravování. V některých ohledech to vzbuzuje rozpaky. Celá záležitost má několik rovin. V první řadě je to rovina politická, informační a samozřejmě ta kvalitativní - stravovací.

Co se týče roviny politické, tam jsou rozpaky opravdu na místě. O celé záležitosti rozhodla Rada města za zavřenými dveřmi, kdy udělila souhlas základním školám uzavřít smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 6 měsíců se společností Primirest. To vše bez výběrového řízení. Současně ale tyto smlouvy rovnou připravila a základní školy tak postavila před hotovou věc. Otázkou pak zůstává, proč se o tom nediskutovalo na zasedání zastupitelstva města, kde by asi proběhla plamenná diskuze, což v případě Sokolova nikdy není žádoucí. Je sice hezké, že smlouva má výpovědní lhůtu, ale v případě, kdy se odveze ze stávajících kuchyní veškeré vybavení a z jídelen se tak stanou výdejny, je tato změna v podstatě nevratná.

V rovině informativní celá záležitost pokulhává také. Rada města tento záměr schválila 25.5.2023 s tím, že se celá akce spustí se začátkem nového školního roku v září. To skutečně není moc času na to, vyřešit personálie, úpravy prostor a podobně. Vlastně to ze zápisu z Rady vyznívá tak, že základní školy proaktivně vyhledávaly tento způsob stravování a vedení města jim to pouze umožnilo. Ve skutečnosti je vše ale trochu jinak, jelikož většina dotčených škol, byla se svým stravováním víceméně spokojena. Odlišným případem byla 2.ZŠ “Centrálka”, která bohužel nemá svou vlastní kuchyni. Pravdou je, že některé školní kuchyně by bylo třeba razantně zmodernizovat, tak je možná i toto jeden z důvodů, proč se jde touto cestou.

Avšak tou nejzásadnější rovinou je ta stravovací. Vývařovna vznikla na 5. ZŠ Běžecká, kde se každý den plánuje připravit cca 1.200 - 1.400 jídel. Ta se pak budou přepravovat do jednotlivých škol, kde se budou ve stávajících jídelnách vydávat. Jedná se o 1. ZŠ Pionýrů, 2. ZŠ Rokycanova, 5. ZŠ Běžecká a její odloučené pracoviště v ulici Boženy Němcové (dříve 3.ZŠ). Na výběr bude ze tří jídel, kdy jedno bude vegetariánské. Minulý týden se již personálu škol zavážela první jídla, zatím z vývařovny z Ostrova nad Ohří, a podle současných strávníků to vypadá dobře. Jídlo je chutné. Až čas ukáže, jestli je možné ve stejné kvalitě připravit 1.400 jídel. Ale sám věřím, že ano. I náš syn dnes nastupuje do první třídy v jedné ze zmiňovaných škol. Budeme mít tedy zpětnou vazbu i od jeho mlsného jazyka.

Nezbývá než jen držet palce, ať hlavně dětem chutná. Přeji všem zúčastněným úspěšný školní rok 23/24 a dobrou chuť.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Den národnostních menšin zpestřil sokolovské staré náměstí

Den národnostních menšin zpestřil sokolovské staré náměstí

Bořit předsudky a bariéry mezi jednotlivými národy a národnostmi, které žijí na území našeho regionu. To je hlavním posláním vrcholné akce Výboru pro národnostních menšiny Karlovarského kraje – Dne národnostních menšin. Ten se po několika letech vrátil opět do Sokolova a byl hezkým zpestřením Hornického dne.

Krušnohoří jede na plné obrátky

Krušnohoří jede na plné obrátky

Ředitel destinační agentury Krušnohoří / Erzgebirge Štěpán Javůrek a jeho tým odvádí neskutečnou práci. Za necelý rok své činnosti Krušnohorská destinačka zaktivizovala celé pohoří, ze tří zakladatelů - dvou krajů a krušnohorských obci sdružených pod Montanregion - se počet členů vyhoupnul na 31.