
V současné době finišují v Karlovarském kraji přípravy projektů, jejichž realizace bude podpořena z tzv. Operačního programu Spravedlivá transformace – programu zaměřeného na řešení dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech – Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (tzv. uhelné regiony). Pro Karlovarský kraj bylo v tomto programu vyčleněno celkem 6,3 miliardy Korun.
Cílem podpory je zejména zajistit dostatek pracovních míst pro pracovníky, kteří odcházejí z uhelného průmyslu i zlepšení životního prostředí. Během výběru vhodných projektů vyšla proto logicky najevo zásadní otázka, která se dá shrnout do jednoduchého – “Beton, nebo Nápady?”
Část krajských politiků se kloní k Betonu, tedy tomu, co znají a co zde fungovalo dlouhá desetiletí. Jejich myšlení je zjevné: Pokud se na něco nedá poklepat kladívkem, položit základní kámen nebo u toho přestřihnout pásku před vybetonovanou plochou, jak to asi našemu kraji pomůže?
Takto to v našem kraji funguje a zvyk je prostě železná košile. Jsme zvyklí soustředit se na primární sektor (těžba uhlí a dalších nerostů) a na výstavby montoven v průmyslových parcích. Tedy na sektory, které přinášejí minimální přidanou hodnotu. Asi by nebylo úplně spravedlivé toto myšlení okamžitě odsuzovat. Je ale potřeba neustále vysvětlovat, že tak to prostě dál nejde.
Kam tato cesta pro Karlovarský kraj vede se nejlépe ukazuje na jednoduché statistice HDP na 1 obyvatele. Pojďme si to ukázat na příkladu.
V roce 2013 bylo v Plzeňském kraji HDP na 1 obyvatele 259 000 Kč a v roce 2021 504 000 Kč. Jde tedy nárůst o téměř 95 %. A jak si za stejné období vedl Karlovarský kraj? Z 224 000 Kč v roce 2013 jsme to “dotáhli” na 339 000 Kč v roce 2021. Nárůst v porovnání s Plzeňským krajem je tedy poloviční a nůžky se dále rozevírají.
Co je příčinou? Jednoduše to, že Plzeňský kraj stejně jako většina ostatních sází na rozvoj terciárního sektoru (služby), inovace a kreativní průmysl. Tedy oblasti s vysokou přidanou hodnotou. Je nejvyšší čas na tento vlak naskočit a fond spravedlivé transformace k tomu dává příležitost.
A co je k tomu potřeba? Změnit myšlení typu “Beton” na myšlení typu “Nápady”.
Ať už se jedná o projekt Krajská kulturní a kreativní kancelář - 4K nebo Centrum lázeňského výzkumu (CLV), jsou to tzv. měkké projekty, u kterých nedostane politik možnost udělat si pěknou fotku s kladívkem v ruce, ale které mají vysoký potenciál posunout náš krásný kraj tam, kam by měl směřovat.
Jako Piráti podporujeme inovace a kreativitu a pevně věříme, že se zvolený směr a vybrané projekty pro KK ukáží jako správná cesta.