Zrušení VŘ na CNG autobusy a co z toho plyne?

24. 11. 2021
Zrušení VŘ na CNG autobusy a co z toho plyne?

Jistě vás neminula informace o těsném rozhodnutí rady, na základě kterého krajský úřad zrušil výběrové řízení pro veřejnou dopravu v regionu. Okolo tohoto tématu se to hemží dotazy, které dle nás stojí za to zodpovědět.

Proč výběrové řízení vzniklo?

Autobusová doprava v celém regionu je značně zastaralá a proto jsme se rozhodli celý vozový park modernizovat a zefektivnit. Na základě výběrového řízení jsme chtěli najít dodavatele, který by zajistil dodávku 170 autobusů a jejich následný servis po dobu 10 let. Očekávaná cena celé zakázky měla být okolo 0,9 miliardy korun. 600 milionů měla tvořit dotace EU, 300 milionů korun měl být podíl kraje.

V čem byl problém?

Do výběrového řízení se připojil jediný dodavatel. Jeho požadavky však byly násobně vyšší (1,9 miliardy). Tato částka nám přišla jako nepřiměřená (například cena údržby autobusů vyskočila z částky 100 milionů na 800 milionů).

Nabídku jsme zvážili, včetně všech možností. Následně po právním posouzení celé nabídky se krajská rada těsnou většinou rozhodla VŘ zrušit.

Co z toho plyne?

Co nejrychleji zpracujeme dokumentaci pro vypsání nového výběrového řízení. Ačkoliv byla původní dokumentace zcela jistě v pořádku, novou dokumentaci rozdělíme na velké a střední autobusy zvlášť, čímž dáme šanci i dalším (menším) dodavatelům a vysoutěžené ceny budou výhodnější. Finanční krytí částky pak necháme schválit krajské zastupitele.

Kraj tak ušetří a čerpání dotace na nákup autobusů neohrozíme.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Slam poetry otevřela diskuzi se studenty
13.11.2021

Slam poetry otevřela diskuzi se studenty

Není žádným tajemstvím, že se náš kraj potýká s velmi negativním demografickým vývojem, způsobeným odchodem mladé generace. Zároveň nás dlouhodobě trápí i nepříznivé vzdělanostní složení obyvatel. V rámci transformace regionu je právě ta společenská po...

Mizerná mládež
18.10.2021

Mizerná mládež

„Naše mládež miluje přepych, má špatné mravy, opovrhuje autoritou, nerespektuje starší.“ Leckdo určitě bude kývat nad tímto citátem hlavou. Že jsou ti mladí strašní a že za nás by se různé nepřístojnosti neděly. Ovšem vězte,...