Každý týden jedna Pirátská osobnost v kraji odpoví na tři otázky z aktuální situace. Dnes pokračuje Daniela Bílá, předsedkyně Pirátů z Karlových Varů a jedna z “holek z Moskevské”.

1. Pirátské centrum v Karlových Varech se proměnilo v distribuční centrum. Můžeš nám k tomu říci něco bližšího?

Nouzový stav a vážná situace týkající se nového typu koronaviru dala dohromady partu dobrovolníků, kteří pomáhají v sídle Pirátské strany v Karlových Varech. To se nachází v Moskevské ulici a tak jsme si začaly říkat “Holky z Moskevské”. Pochopitelně jsme genderově vyvážení a pomáhají nám i muži.

Hlavními nositelkami nápadu, kromě mě, byla Michaela Kožíšková, Olča Bischofová a Lada Baranek Lapinová. Povedlo se nám se dobře propojit a vytvořit tak dobře fungující skupinu, která mohla už 19. března otevřít distribuční centrum právě u nás v Pirátském centru.

Původně jsme se z roušek dostali přes rozdávání dezinfekce až k ochranným štítům. Rozdali jsme přes 3000 roušek a 2500 litrů dezinfekce. Vše pochopitelně zcela zdarma. Roušky jsme sváželi od lidí z celého širokého okolí, od Perninku až po Otročín. Dezinfekce je zejména darem Vladimíra Melichara (ten nezištně pomáhal s rozvozem) a Karlovarské Becherovky.

Ráda bych zmínila také pomoc dobrovolnic z Dobrovolnického centra Instand.

2. Od minulého tohoto týdne je v provozu i 3D tiskárna. Jakou má kapacitu tisku a kam všude štíty rozvážíte?

3D tiskárna byla zakoupena z prostředků Pirátské strany a momentálně je plně využita pro tisk ochranných pomůcek. Štíty rozdáváme organizacím, jež je potřebují - pečovatelským domům, mateřským školkám, do různých provozoven (kadeřnictví, posilovna, učitelé ZŠ a SŠ, obchody, potravinová banka, pedagogicko-psychologická poradna). Dále na tiskárně vyrábíme pomůcky pro zlepšení komfortu nošení roušek. Tiskárna zvládne vyrobit 16 kusů štítů za 24 hod.

3. Až se rozvolní koronavirové opatření, na jaké akce se mohou lidé těšit v Pirátském centru e-PIC a od karlovarských Pirátů obecně?

Vrátí se zpátky pravidelné akce jako deskové hry jednou za dva týdny, taktéž promítání filmů z projektu Promítej i ty. Měly by proběhnout již dříve naplánované akce, které kvůli nouzovému stavu neproběhly - přednáška Svobodný statek na soutoku a promítání filmu Rotten - Na česneku a filmu Fresh Water, který měl být promítán ve Světový den vody. Dále se můžete těšit i na nové workshopy, především 3D tisku a také několik zájmových, např. kváskové pečení, výroba mýdla za tepla a výroba domácích sýrů.

Dále karlovarští Piráti určitě budou pořádat klasický festival VyOsení, s několika kapelami různých žánrů, které nespadají pod OSA a náš tradiční velmi oblíbený Dětský den v září. Také budeme pořádat jako v roce 2019 Mikulášskou besídku.