Udržitelný turismus v regionu: zapoj se a #ukazkraj i ty!

13. listopadu 2023
Udržitelný turismus v regionu: zapoj se a #ukazkraj i ty!

Cestovní ruch prochází zejména v posledních letech dynamickou evolucí a my ji v Karlovarském kraji rozhodně nechceme zaspat! I proto jsem se zúčastnila konference Travelevolution, jejíž příběh začal v roce 2016.

Konference každoročně přináší lehce provokativní témata (jako třeba slow tourism spojený s novým trendem Nerůstu – ale o tom až příště), představuje nové metody i postupy v cestovním ruchu a mluvčí, kteří na ní vystupují, mají velké zkušenosti s novými trendy z praxe. Valná většina z nich má i přesah do businessu.

První listopadový den se na brněnském výstavišti nejvíce skloňovalo slovo UDRŽITELNOST a to právě v souvislosti s cestovním ruchem. Udržitelnost je schopnost uspokojení současných potřeb, a to bez dopadů na životní podmínky pro současné i budoucí generace. Ve zkratce jde o schopnost naší existence bez toho, aniž bychom zlikvidovali drahocenné zdroje planety Země.

Lidé čím dál tím víc přicházejí na to, existují i jiné druhy cestování, než masový turismus a hledají jiné možnosti prožitku a poznávání krajiny. Stále ale budou potřebovat navést k tomu, co mají v regionu nebo krajině hledat, tak aby nešli jen po těch nejznámějších atrakcích. Z marketingového hlediska je nutné cílit vizuálními a dalšími médii na to, aby si lidé krajinu dokázali podmanit jinak než masovým turismem. Měli bychom začít hledat nové, neobvyklé, rozmanité cíle a cesty, jak turistický zážitek více individualizovat a rozprostřít na větší plochu. Každá krajina má prvky, ať už historické, přírodní, řemeslné, industriální, společenské, nebo jiné, které mohou poskytnout hezký zážitek z objevení.

I v našem kraji lze tímto způsobem objevovat nová a zajímavá místa a že jich tu není málo!

Přemýšleli jsme, jak zapojit širokou veřejnost a zdejší obyvatele. Naším cílem je totiž i zlepšit povědomí a sounáležitost s krajem. Protože platí, že to, co člověk zná, k tomu má vztah.

Napomoci by tomu měla nedávno spuštěná kampaň #ukazkraj.

Své tipy na zajímavá a oblíbená místa mohou lidé zveřejňovat na Facebooku a Instagramu s hashtagem #ukazkraj. Ty nejzajímavější každý pátek zveřejníme na profilu Karlovarského kraje a na konci kampaně – což by mělo být příští rok na jaře – z nich vytvoříme mapu, která se bude dát využít v rámci cestování po kraji.

Máte i Vy nějaké své oblíbené místo, o které se rádi podělíte s ostatními? Máte ho nafocené? Ano? Tak co Vám brání? Zapojte se i Vy do kampaně #ukazkraj!

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Transformace Karlovarského kraje – Beton, nebo Nápady?

Transformace Karlovarského kraje – Beton, nebo Nápady?

V současné době finišují v Karlovarském kraji přípravy projektů, jejichž realizace bude podpořena z tzv. Operačního programu Spravedlivá transformace – programu zaměřeného na řešení dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech – Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (tzv. uhelné regiony). Pro Karlovarský kraj bylo v tomto programu vyčleněno celkem 6,3 miliardy Korun.

Poohlédnutí za letošním 17. listopadem

Poohlédnutí za letošním 17. listopadem

Letošní Den studentstva a Den boje za svobodu z let 1939 a 1989 jsem se vydala prožít v Praze, stejně tak jako další tisíce lidí, kteří si na Národní třídě či Albertově a později i na Václavském náměstí na Koncertě pro budoucnost připomněli, co pro společnost a i pro ně osobně připomínka událostí 17. listopadu znamená.

Piráti v Karlovarském kraji znají své kandidáty do krajských voleb. Věří si na 15 %

Piráti v Karlovarském kraji znají své kandidáty do krajských voleb. Věří si na 15 %

Karlovy Vary, 14. listopadu 2023 – Karlovarští Piráti rozhodli o čelních kandidátech pro nadcházející krajské volby. Jsou mezi nimi zastupitelé a radní Karlovarského kraje, zastupitelé z Mariánských Lázní, Sokolova i Lokte, kteří pokrývají řadu důležitých krajských témat: cestovní ruch, školství, lázeňství, životní prostředí, kulturu, sociální péči, ekonomii či dopravu.