Jak se vyznat v oborové džungli středních škol?

7. listopadu 2023
Jak se vyznat v oborové džungli středních škol?

Každý rok vstoupí na naše střední školy necelé tři tisícovky studentů (jen pro srovnání, ještě před 15 lety to byl takřka dvojnásobek). Pro ně, a jejich rodiče, je někdy obtížné se vyznat v oborové struktuře, kterou školy nabízejí. Některé obory se od sebe liší nepatrně, často je těžké si představit, co se vlastně bude žák učit. I když existují pomocné materiály a skvělé webové stránky, jak se v labyrintu vyznat, zcela určitě se nevyhneme redukci počtu oborů.

Tady si jistě celá řada z vás řekne, že je to nějaký výmysl, že vše funguje a snižování/sdružování je ohrožení naší společnosti. V současné době střední školy v Česku nabízejí zhruba 280 studijních oborů. Ještě před čtvrt stoletím jich bylo přes 800. A rozhodně nemám pocit, že bychom tím nějak výrazně utrpěli. Na konci minulého století si žák mohl vybrat z 12 oborů prodavače – od prodavače potravin přes prodavače textilu po prodavače průmyslového zboží. Dnes nám na to stačí jeden univerzální obor a je více než validní otázka, zda je do budoucna nutné mít pro tuto činnost samostatné vzdělávání.

V plánech ministerstva školství je snížení počtu oborů na čtvrtinu, zhruba na 80. To je smysluplný plán, který pomůže nejen studentům a jejich rodičům, ale také zaměstnavatelům. Ostatně ti sami přiznávají, podle studie Národního pedagogického institutu, že pro přijetí absolventa jsou nejdůležitějšími faktory pracovní nasazení a chuť pracovat. A to jsou věci, které škola zkrátka naučit neumí (nebo jen částečně).

Odbor školství nyní připravuje Dlouhodobý záměr ve vzdělávání pro náš kraj. Vychází z celostátního dokumentu, který projednává vláda. Předpokládáme, že v prvních měsících příštího roku bude krajský záměr představen a otevřen diskuzi. Hlavními motivy budou snaha o zjednodušení oborové struktury a posílení všeobecné složky ve vzdělávání. Cílem je tvořit školství pro budoucnost, protože kvalitní pracovní uplatnění dnešních školáků, před kterými je ještě několik let studia, je to klíčové, o co by nám mělo jít.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Transformace Karlovarského kraje – Beton, nebo Nápady?

Transformace Karlovarského kraje – Beton, nebo Nápady?

V současné době finišují v Karlovarském kraji přípravy projektů, jejichž realizace bude podpořena z tzv. Operačního programu Spravedlivá transformace – programu zaměřeného na řešení dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech – Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (tzv. uhelné regiony). Pro Karlovarský kraj bylo v tomto programu vyčleněno celkem 6,3 miliardy Korun.

Poohlédnutí za letošním 17. listopadem

Poohlédnutí za letošním 17. listopadem

Letošní Den studentstva a Den boje za svobodu z let 1939 a 1989 jsem se vydala prožít v Praze, stejně tak jako další tisíce lidí, kteří si na Národní třídě či Albertově a později i na Václavském náměstí na Koncertě pro budoucnost připomněli, co pro společnost a i pro ně osobně připomínka událostí 17. listopadu znamená.

Piráti v Karlovarském kraji znají své kandidáty do krajských voleb. Věří si na 15 %

Piráti v Karlovarském kraji znají své kandidáty do krajských voleb. Věří si na 15 %

Karlovy Vary, 14. listopadu 2023 – Karlovarští Piráti rozhodli o čelních kandidátech pro nadcházející krajské volby. Jsou mezi nimi zastupitelé a radní Karlovarského kraje, zastupitelé z Mariánských Lázní, Sokolova i Lokte, kteří pokrývají řadu důležitých krajských témat: cestovní ruch, školství, lázeňství, životní prostředí, kulturu, sociální péči, ekonomii či dopravu.