Poohlédnutí za letošním 17. listopadem

19. listopadu 2023
Poohlédnutí za letošním 17. listopadem

Letošní Den studentstva a Den boje za svobodu z let 1939 a 1989 jsem se vydala prožít v Praze, stejně tak jako další tisíce lidí, kteří si na Národní třídě či Albertově a později i na Václavském náměstí na Koncertě pro budoucnost připomněli, co pro společnost i pro mě osobně připomínka událostí 17. listopadu znamená.

Zapálila jsem svíčky, vyslechla si Modlitbu pro Martu a pak se ve velmi hutném davu přesunula do Národního divadla na předávání Cen Paměti národa. Měla jsem čest zúčastnit se i setkání příznivců Paměť národa ve foyer Národního divadla.

Zahájili ho Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, o.s., a předseda kolegia Paměti národa Jan Dobrovský. Význam 17. listopadu a příběhů pamětníků zdůraznili ve svých pozdravech také předseda Senátu Miloš Vystrčil a prezident Petr Pavel. Tento slavnostní akt se konal (pokud se nepletu) podvanácté a účast prezidenta byla historicky první.

Ceny převzaly osobnosti, které vzdorovaly nacistům, komunistům či ruským okupantům - český disident, dvě slovenské ženy pronásledované komunistickým režimem, Češka vězněná gestapem a ukrajinský pravoslavný kněz. Ocenění každoročně uděluje společnost Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století, letos ho rozšířila i na hrdinu současného dění. Byl to velmi silný a emotivní zážitek.

Nejsilnějším okamžikem byl však moment, kdy téměř po 20 letech v Národním divadle zazněla fanfára z Libuše a do prezidentské lože vstoupil ten, pro něhož je určena. Přímo do prezidentské lože jsme neviděli, ale viděli jsme tam, kde seděla Dagmar Havlová, která okamžitě při úvodních tónech jako první z celého divadla povstala.

Krásná symbolická tečka za 17. listopadem 2023.

#dikyzemuzem

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Transformace Karlovarského kraje – Beton, nebo Nápady?

Transformace Karlovarského kraje – Beton, nebo Nápady?

V současné době finišují v Karlovarském kraji přípravy projektů, jejichž realizace bude podpořena z tzv. Operačního programu Spravedlivá transformace – programu zaměřeného na řešení dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech – Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (tzv. uhelné regiony). Pro Karlovarský kraj bylo v tomto programu vyčleněno celkem 6,3 miliardy Korun.

Piráti v Karlovarském kraji znají své kandidáty do krajských voleb. Věří si na 15 %

Piráti v Karlovarském kraji znají své kandidáty do krajských voleb. Věří si na 15 %

Karlovy Vary, 14. listopadu 2023 – Karlovarští Piráti rozhodli o čelních kandidátech pro nadcházející krajské volby. Jsou mezi nimi zastupitelé a radní Karlovarského kraje, zastupitelé z Mariánských Lázní, Sokolova i Lokte, kteří pokrývají řadu důležitých krajských témat: cestovní ruch, školství, lázeňství, životní prostředí, kulturu, sociální péči, ekonomii či dopravu.

Udržitelný turismus v regionu: zapoj se a #ukazkraj i ty!

Udržitelný turismus v regionu: zapoj se a #ukazkraj i ty!

Cestovní ruch prochází zejména v posledních letech dynamickou evolucí a my ji v Karlovarském kraji rozhodně nechceme zaspat! I proto jsem se zúčastnila konference Travelevolution, jejíž příběh začal v roce 2016.