Správný úhel pohledu

Správný úhel pohledu

Krajský zastupitel vs. představitel města – pohled na dotace pro orchestry ze správného úhlu

Vážení spoluobčané.

Rád bych se s Vámi dnes podělil o jednu problematiku, na kterou jsme narazili během posledního krajského zastupitelstva.

Na něm zástupci opozice bez předchozí diskuse přišli od stolu s líbivým návrhem na navýšení příspěvků pro symfonické orchestry (ZSO a KSO). Návrh zněl na 5 milionů Kč pro orchestr z Karlových Varů a 2,5 milionů pro ten z Mariánských Lázní. Jakkoli bych jako starosta Mariánských Lázní příspěvek pro ZSO samozřejmě uvítal a dál za něj budu bojovat, tak jsem s čistým svědomím ruku pro návrh zvednout nemohl.

Měl jsem k tomu 2 důvody.

Jednak kategoricky nesouhlasím s rozdílnou výší příspěvků. Rozevřené finanční nůžky mezi symfonickými orchestry dělají rozpočtové možnosti zřizovatelů, a to Krajské zastupitelstvo opravdu nemusí zajímat. Návrh preferovat finančně jeden orchestr před druhým mě od představitelů hnutí ANO překvapil o to víc, že v posledních 4 letech hlásali princip „všem stejným metrem“.

Druhým důvodem bylo to, že kultura v našem kraji není ani zdaleka jen o orchestrech. Jak by se na takto nesystémový krok asi dívali zřizovatelé divadel, muzeí, galerií a dalších kulturních institucí? Takové téma, jako je podpora kultury, musíte řešit komplexně a spravedlivě! Proto jsem rád, že vedení Kraje přislíbilo připravit materiál, který bude dofinancování kultury v našem krásném koutu země řešit jako celek.

Pro takový návrh zvednu s čistým svědomím a rád ruku kdykoli.

Martin Kalina

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Slam poetry otevřela diskuzi se studenty
13.11.2021

Slam poetry otevřela diskuzi se studenty

Není žádným tajemstvím, že se náš kraj potýká s velmi negativním demografickým vývojem, způsobeným odchodem mladé generace. Zároveň nás dlouhodobě trápí i nepříznivé vzdělanostní složení obyvatel. V rámci transformace regionu je právě ta společenská po...

Mizerná mládež
18.10.2021

Mizerná mládež

„Naše mládež miluje přepych, má špatné mravy, opovrhuje autoritou, nerespektuje starší.“ Leckdo určitě bude kývat nad tímto citátem hlavou. Že jsou ti mladí strašní a že za nás by se různé nepřístojnosti neděly. Ovšem vězte,...