Správný úhel pohledu

Správný úhel pohledu
<h2>Krajský zastupitel vs. představitel města – pohled na dotace pro orchestry ze správného úhlu</h2>

Vážení spoluobčané.

Rád bych se s Vámi dnes podělil o jednu problematiku, na kterou jsme narazili během posledního krajského zastupitelstva.

Na něm zástupci opozice bez předchozí diskuse přišli od stolu s líbivým návrhem na navýšení příspěvků pro symfonické orchestry (ZSO a KSO). Návrh zněl na 5 milionů Kč pro orchestr z Karlových Varů a 2,5 milionů pro ten z Mariánských Lázní. Jakkoli bych jako starosta Mariánských Lázní příspěvek pro ZSO samozřejmě uvítal a dál za něj budu bojovat, tak jsem s čistým svědomím ruku pro návrh zvednout nemohl.

Měl jsem k tomu 2 důvody.

Jednak kategoricky nesouhlasím s rozdílnou výší příspěvků. Rozevřené finanční nůžky mezi symfonickými orchestry dělají rozpočtové možnosti zřizovatelů, a to Krajské zastupitelstvo opravdu nemusí zajímat. Návrh preferovat finančně jeden orchestr před druhým mě od představitelů hnutí ANO překvapil o to víc, že v posledních 4 letech hlásali princip „všem stejným metrem“.

Druhým důvodem bylo to, že kultura v našem kraji není ani zdaleka jen o orchestrech. Jak by se na takto nesystémový krok asi dívali zřizovatelé divadel, muzeí, galerií a dalších kulturních institucí? Takové téma, jako je podpora kultury, musíte řešit komplexně a spravedlivě! Proto jsem rád, že vedení Kraje přislíbilo připravit materiál, který bude dofinancování kultury v našem krásném koutu země řešit jako celek.

Pro takový návrh zvednu s čistým svědomím a rád ruku kdykoli.

Martin Kalina

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Den národnostních menšin zpestřil sokolovské staré náměstí

Den národnostních menšin zpestřil sokolovské staré náměstí

Bořit předsudky a bariéry mezi jednotlivými národy a národnostmi, které žijí na území našeho regionu. To je hlavním posláním vrcholné akce Výboru pro národnostních menšiny Karlovarského kraje – Dne národnostních menšin. Ten se po několika letech vrátil opět do Sokolova a byl hezkým zpestřením Hornického dne.

Krušnohoří jede na plné obrátky

Krušnohoří jede na plné obrátky

Ředitel destinační agentury Krušnohoří / Erzgebirge Štěpán Javůrek a jeho tým odvádí neskutečnou práci. Za necelý rok své činnosti Krušnohorská destinačka zaktivizovala celé pohoří, ze tří zakladatelů - dvou krajů a krušnohorských obci sdružených pod Montanregion - se počet členů vyhoupnul na 31.